

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 6 Ω |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 370 mW |
| Power Dissipation | 540 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 23 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 220 mA |
| Rds On Max | 6 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 33 ns |
| Element Configuration | Single |
| Drain to Source Resistance | 6 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 4029
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06124
Ext.Price$0.06124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06124 | $0.06124 |
| 10 | $0.03062 | $0.30620 |
| 50 | $0.02739 | $1.36950 |
| 100 | $0.02450 | $2.45000 |
| 500 | $0.02192 | $10.96000 |
| 1000 | $0.01961 | $19.61000 |
| 3000 | $0.01754 | $52.62000 |
| 5000 | $0.01584 | $79.20000 |
| 10000 | $0.01431 | $143.10000 |
